Eksploruj
możliwości.

W dzisiejszym świecie natychmiastowego dostępu do wszystkich informacji, bardzo wielu osób, nieskończonych możliwości tworzenia i wyrażania siebie, przełożenia nacisku na kompetencje miękkie w miejscach pracy, mamy lepsze niż kiedykolwiek możliwości rozwoju, uczenia się i działania. Wychodzi ono poza ściany szkół i uniwersytetów, zmieniając świat w jeden wielki kampus.

Weź udział w konferencji/wydarzeniu

Jedno z najlepszych miejsc na spotkanie ludzi, którzy dzielą twoje zainteresowania, mogą polecić ci kolejne źródła pomocne w pogłębieniu danego tematu. Może znajdziesz również osoby chętne do wspólnego odkrywania i rozwoju. Dla odważnych i pełnych pasji ludzi konferencje mogą być najłatwiejszym sposobem na znalezienie satysfakcjonującej pracy.

KROK 1: Wybierz się na interesujące Cię wydarzenie i porozmawiaj z ludźmi obok siebie.
KROK 2: Zadaj pytanie w trakcie panelu lub wykładu i bądź aktywny w trakcie dyskusji, postaraj się dowiedzieć się z niej jak najwięcej.
KROK 3: Porozmawiaj z prelegentem. Następnym razem może sam się nim staj lub stwórz podobne wydarzenie.

Może zainteresuje Cię:
Link

Zrób projekt

Robiąc projekty możesz przyczynić się do zmiany świata na lepsze zdobywając przy tym kontakty, doświadczenie i umiejętności, które pozwolą ci działać na jeszcze większą skalę przy kolejnych inicjatywach.

KROK 1: Zastanów się co chciał(a)byś zmienić w świecie i rozpocznij własny projekt lub poszukaj osób, które już działają w interesującym cię obszarze i dołącz do nich.

KROK 2: Zdefiniuj problem i postaraj się dowiedzieć na jego temat tak dużo jak jesteś w stanie, porozmawiaj też z osobami których on bezpośrednio dotyczy. Poszukaj innych rozwiązań które miały na niego odpowiadać.

KROK 3: Sprawdź w których miejscach najlepiej przeprowadzić interwencję swoim rozwiązaniem, mapując elementy systemu w którym dany problem się znajduje. Przeprowadź burzę mózgów i wypisz jak najwięcej pomysłów na potencjalne rozwiązanie.

KROK 4: Wybierz jeden pomysł i zbuduj prototyp rozwiązania by małym kosztem czasowym i energetycznym sprawdzić jak i czy ono zadziała.

https://www.youtube.com/watch?v=cEyjOkRCpV8&index=3&list=PL-1XuaghXYh_PbtXBaN9n_3JdzOe1Gke6

KROK 5: Wykorzystując wnioski z prototypu, stwórz kolejną ulepszoną wersję swojego pomysłu.

może zainteresuje Cię:

zwolnieni z teorii

business model canvas & value proposition

design thinking

lean startup

theory of change

nvc

sinek’s golden circle

toolbox for collective collaboration

http://toolbox.hyperisland.com

Zdobądź staż

Staż może być bezpośrednią drogą do zdobycia pracy w danym miejscu. Jest też dobrym sposobem na wypróbowanie nowych rzeczy, zdobycie doświadczenia, wiedzy, nauki przez osmozę i sprawdzenia się w różnych rolach i zadaniach.

jak go zdobyć?

KROK 1: Znajdź miejsca, których misja i kultura pracy do Ciebie przemawia. Mierz wysoko, upewnij się że to doświadczenie pozwoli ci rozwinąć ważne dla ciebie umiejętności, nabyć wiedzę i zwiększyć sieć kontaktów które poszerzą twoje opcje lub pomogą ci być bliżej wymarzonych wizji.

KROK 2: Zastanów się co możesz zaoferować lub w czym pomóc danej organizacji. Napisz to w mailu i postaraj się umówić na spotkanie. Zamiast zwykłego CV, stwórz swoją stronę internetową lub zbuduj własne portfolio. Pokaż swoją kreatywność i zaangażowanie.

KROK 3: Czasami droga mailowa zawodzi. Zawsze możesz spróbować porozmawiać z ludźmi z danej organizacji na wydarzeniu lub przejść się do sekretariatu. Jeśli to nie pomoże, spróbuj gdzieś indziej.

Może zainteresuje Cię:

https://www.absolvent.pl
business model canvas – możesz wykorzystać go by stworzyć propozycję wartości dla samego siebie i rozpocząć budowanie własnej marki osobistej.

Zostań wolontariuszem

Jest bardzo dużo organizacji i fundacji, które szukają osób mogących ich wesprzeć. Poszukaj takich, których działania i cele najbardziej do ciebie przemawiają i zaoferuj swoją pomoc.

może zainteresuje Cię:

http://e-wolontariat.pl

http://ochotnicy.waw.pl

Zrób kurs online

Skorzystaj z dostępnych platform online i zapisz się na kurs z obszaru który cię interesuje – od sztuki, biznesu po nowe technologie. Zdecyduj czego masz ochotę się uczyć i zdobądź dostęp do wiedzy jednego z czołowych uniwersytetów.

może zainteresuje Cię:

u.lab: Leading Change in Times of Disruption, MIT

Entrepreneurship in Emerging Economies, Harvard.

edX

CourseraGoogle – Open Education Online

Czytaj

Korzystaj z książek, artykułów, blogów, informacji ze stron internetowych i grup facebookowych. Możesz zdobyć wszystkie informacje, których potrzebujesz w ułamek sekundy, jeśli potrafisz do nich dotrzeć. Sięgaj po informacje wtedy, gdy ich potrzebujesz. Nie musisz pochłonąć 100 książek na temat biznesu, żeby zacząć działać. Dużo łatwiej jest się uczyć, mogąc bezpośrednio odnosić się do swoich własnych praktycznych doświadczeń lub wyzwań.

może zainteresuje Cię:

TUversity blog

Scientific American

Harvard Business Review

Disrupt Design

Korzystaj z youtube

Znajdziesz tam wiele konferencji, paneli, vlogów, wywiadów z ciekawymi ludźmi. Może sam(a) zdecydujesz się coś publikować?

może zainteresuje Cię:

MIT Media Lab

https://www.youtube.com/user/mitmedialab

School of life

https://www.youtube.com/user/schooloflifechannel

Nerdwriter

https://www.youtube.com/user/Nerdwriter1

Abstract: The art of design

https://www.netflix.com/pl-en/title/80057883

Słuchaj podcastów

Można znaleźć bardzo dużo wysokiej jakości i różnorodnych nagrań. Ćwicząc, jadąc do szkoły lub pracy możesz słuchać o rzeczach które Cię interesują i pogłębiać wiedzę na ich temat, uwalniając oczy od ciągłego patrzenia w ekran.

Anatomy of Next

https://soundcloud.com/anatomyofnext

a16z

https://soundcloud.com/a16z

FoundMyFitness

https://www.foundmyfitness.com/episodes

The Knowledge Project

https://itunes.apple.com/us/podcast/the-knowledge-project-a-farnam-street-podcast/id990149481?mt=2

Znajdź mentora

Może Cię nie tylko pokierować i wesprzeć w wyzwaniach przed którymi stoisz, ale również dać możliwość skorzystania z jego sieci kontaktów by zdobyć nowych partnerów, współpracowników lub potencjalnych klientów. Jeśli nikt taki nie przychodzi ci teraz do głowy, możesz poznać kogoś na eventach networkingowych, przez social media, na spotkaniach branżowych lub przez mentorskie platformy online.

 

może znasz już teraz kilka osób które są bardziej doświadczone w konkretnych dziedzinach? zastanów się w czym ty mógłbyś je wesprzeć. żeby nawiązać prawdziwą relację, potrzebny jest obustronny przepływ. zazwyczaj młodzi ludzie mają dużo większe obycie i świadomość działania social mediów i wizerunku, mogą również dostarczyć wartościowego  feedbacku z perspektywy reprezentanta grupy docelowej.

 

jeśli chciałbyś dostać wsparcie w projektowaniu sytuacji edukacyjnych, przechodzenia przez procesu tworzenia lub działania organizacji, możesz zwrócić się również do nas i napisać na adres email: czesc@offschool.edu.pl

może zainteresuje Cię:

Mentors4starters

Weź udział w programie rozwojowym

Jest wiele instytucji i programów działających inaczej, oferujących możliwości rozwoju bliższych dzisiejszemu światu. Stwarzających przestrzeń dla profesjonalnych rebeliantów i liderów zmian działających w jakimkolwiek obszarze do rozwoju i eksplorowania swoich kompetencji w praktyce działając nad znaczącymi dla świata rzeczami. Będące wyzwaniem,  stawiające przed doświadczeniami zderzającymi uczestnika z jego osobistymi barierami i przekonaniami. Zwracające uwagę na holistyczny rozwój w wielu obszarach, nie tylko tym intelektualnym.

może zainteresuje Cię:

w Polsce

  • społeczność TUversity

 

 • Centre for leadership
 • grafika swps
 • school of form

w Rumunii

 • Universitatea Alternativa

na świecie

 • Kaospilot
 • University of the Underground
 • Unschool
 • MIT media lab
 • The New School

 

Cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę. Więcej
Akceptuję