Idea
Gap Year – to przerwa w dotychczasowym działaniu
Gap Year polega na wyborze innej opcji, odbiegnięciu od dotychczasowego, edukacyjnego schematu, to sprawdzenie się w innych sytuacjach życiowych, niż dotychczasowe.
Widząc możliwości, jakie stwarza obecny sieciowy świat ciągłych zmian, rozpoczęliśmy projektowanie nowego modelu rozwoju i tworzenia, tworzymy społeczność uczącą (się) i praktykującą transformację rzeczywistości.
Wierzymy w świat, w którym ludzie korzystają z odwagi, by mówić o tym z czym się nie zgadzają i rekonstruują funkcjonujące zasady. Gdzie zaczynają działać i pomagać kreować teraźniejszość, o której marzą.
Chcemy do tego doprowadzić, tworząc pełną wolności, możliwości bycia krytycznym i decydowania za siebie przestrzeni, w której nawet najbardziej radykalne, odważne pomysły i idee mogą powstawać, rozwijać się i wychodzić na światło dzienne.
Ta platforma jest jednym z kroków w kierunku tej wizji.
Program Gap Year jest propozycją dla osób, które zakończyły konkretny etap edukacji i nie są pewne, jakie decyzje powinny podjąć w kierunku dalszego kształcenia – jaką uczelnię wybrać, jakie kierunek studiów i czy w ogóle powinny wybrać formalną ścieżkę edukacji, czy może są gotowe na podjęcie pracy zawodowej i dalsze samokształcenie? W trakcie uczestnictwa w programie gap year dla młodzieży istnieje możliwość wygenerowania wielu pomysłów na swój rozwój zawodowy poprzez kontakt z mentorami, uczestnictwo w stażach, czy w kursach dostępnych dla szerokiego grona online, na platformach internetowych. Program oferuje poprzez zebranie w jednym miejscu wielu propozycji dla osób wahających co do wyboru kształtu swojego dalszego kształcenia – możliwość wypróbowania swoich talentów, szansę „sprawdzenia się” w realnym projekcie.
Program ma zainspirować do dalszego rozwoju, ma pomóc lepiej siebie poznać.

Twórcy
Autorem platformy jest fundacja OFF school. Została ona stworzona we współpracy ze społecznością TUversity, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Erasmus+) w partnerstwie z AU.
Możesz znaleźć więcej informacji o nas i naszych inicjatywach w zakładce dołącz

Projekt TUgap year
Projekt TUgap year został wspólnie zainicjowany oraz opracowany przez Fundację OFF school z Polski i CROS z Rumunii.
Projekt wpisuje się w priorytety MŁODZIEŻ: „Promowanie kształcenia w zakresie przedsiębiorczości i społecznej przedsiębiorczości wśród osób młodych,” jak również „Promowanie działań wzmacniających pozycję młodzieży” i „Promowanie dobrej pracy z młodzieżą”.
Projekt ma bezpośredni związek i wpływ na młodzież w wieku 18-30 lat, w tym młodzież o mniejszych szansach oraz edukację pozaformalną. Celem projektu jest zbudowanie programu GAP YEAR, który pozwoli odnaleźć się młodzieży, ukierunkować na przyszłe życie zawodowe, odnaleźć ścieżkę kariery i jednocześnie wzmocnić swoje kompetencje.
Program uwzględnia holistyczny charakter indywidualnego uczenia się młodzieży, poznawania nowych obszarów, zdobywania wiedzy oraz umiejętności i zakłada wdrożenie najbardziej skutecznych metod pomagania młodym osobom w autonomicznym i odpowiedzialnym rozwoju.
Nowatorski charakter projektu skupia się przede wszystkim na rozwiązaniach dla młodzieży w formie programu GAP YEAR, który jest modelem użytecznym dla młodych osób, które z własnej inicjatywy chcą poszerzyć swoje kompetencje, doświadczenie, ale także dla tych, które szukają ukierunkowania, inspiracji, form działania nie tylko w sferze formalnej nauki.
W Polsce tego typu programy istnieją, lecz są to w większości propozycje wyjazdowe – np. dwutygodniowa/ trzymiesięczna podróż w wybranym kierunku w sprecyzowanym kształcie mającym często nazwę „przerwy w nauce” i mało mająca wspólnego z edukacją. Najczęściej młodzi ludzie wybierają cel zarobkowy z nikłą szansą na jakąkolwiek edukację. Organizują takie wyjazdy we własnym zakresie i nie biorą pod uwagę innych możliwości, często z racji braku wiedzy z zakresu samokształcenia oraz innych możliwości, jakie może dać taka podróż. Wciąż niewielu młodych z Polski decyduje się na taką przerwę w nauce, w większości są to studenci. Nieco inaczej ma się sprawa na świecie, gdzie gap year zyskał sobie o wiele większą popularność, np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie na podróż po maturze lub w trakcie studiów wybiera się znaczna część młodzieży.
Dużym zainteresowaniem gap year cieszy się w krajach skandynawskich – tam ponad połowa ludzi po zdaniu egzaminu dojrzałości bierze sobie rok przerwy w dalszej nauce. Prawdopodobnie te decyzje mogą być powiązane z przychylnością przyszłych pracodawców, którzy bardzo pozytywnie wyrażają się o osobach, które dzięki uczestnictwie w gap year odznaczają się samodzielnością w działaniu, dobrą organizacją w pracy i pewnością siebie, co przekłada się na śmiałe podejmowanie odważnych decyzji w życiu nie tylko zawodowym (na podst. m.in.: www.polskieradio.pl)
Nasza propozycja opisana w programie gap year dla młodzieży posiada jedną z ważniejszych zalet przerwy w nauce: nie proponujemy standardowo rozumianej przerwy w nauce jako niczym konkretnym nie wypełnionej luki – nasz program to kształcenie we własnym tempie i z samodzielnie wybranymi mentorami. To propozycja dla tych, dla których standardowa edukacja nie może dziś zaproponować kształcenia w formie i tempie dostosowanym indywidualnie dla każdego.

Rezultaty
- większa umiejętność planowania przez młodzież swojej edukacji, tym edukacji pozaformalnej oraz rozwoju swojej ścieżki kariery,
- możliwość weryfikacji alternatywnych form uczenia się, warsztatów, wydarzeń, staży dedykowanych dla młodych osób,
- podniesienie jakości i efektywności działań edukacyjnych skierowanych do młodych osób
- zwiększenie umiejętności wyszukiwania informacji, selekcji treści, nadawania priorytetów, zarządzania sobą w czasie wśród młodzieży
- efektywniejsze wykorzystanie czasu w czasie nauki/studiów poprzez uczestniczenie w programie Gap Year – niekoniecznie zawsze oznacza to przerwę w nauce – tylko może być prowadzone równolegle do studiów
- propagowanie opracowanych rozwiązań w innych krajach europejskich wśród instytucji, podmiotów zajmujących się edukacją pozaformalną młodzieży
- wzrost zainteresowania edukacją pozaformalną młodzieży
- budowa ruchu i zainteresowania zjawiskiem GAP YEAR wśród młodych ludzi.
Może zainteresuje Cię:
the labour market research.pdf
gap year program.pdf
link to yt videos


Chcesz dowiedzieć się więcej o platformie